Papua (Indonesie) – Primitivní Kmeny – Dnešní Kanibalové
Kombaiský muž – bojovník Photo©JahodaPetr.cz
Stromoví lidé Korowaiové a Kombaiové a horský kmen Yaliů. Také k nim můžeme přiřadit kmen Wano, který je proslulý výrobou kamenných sekyr. Tento kmen žije v oblasti Jalime, jež se rozkládá v povodí řeky Mamberámo. Nemůžeme opomenout ani legendární kmen Daniů a proslulý kmen krutých kanibalů Asmat. To jsou v současné době velmi známé pojmy nezaměnitelně spojované s Papuou – „ostrovem kudrnatých lidí“
Papuánští Kombaiové – Papuánští stromoví lidé, Kombaiové stále provádějí rituální kanibalismus Photo©JahodaPetr.cz
Údolí Baliem bylo objeveno v roce 1938, když jej z letadla spatřil Richard Archbold. Teprve v roce 1954 sem padákem seskočil první misionář Lloyd van Stone. V roce 1961 zmizela v mangrovách na území kanibalského kmene Asmat expedice vedená synem tehdejšího guvernéra státu New York, mladým Rockefellerem. Nikdy nebyli nalezeni.
Poslední případy kanibalismu byly zaznamenány nedávno. V roce 1968 byli na kousky rozsekáni a snědeni dva misionáři (Australan Stan Dole a Američan Phil Masters). Na Vánoce roku 1974 byly v horách Jayawijaya domorodci usmrceny a snědeny čtyři holandské rodiny. Poslední známý případ bylo zabití kněze a jeho dvanácti společníků. Došlo k tomu prý proto, že se pokoušeli zakázat domorodcům lov lebek a navíc pálili jejich fetiše. Tato tragická událost se stala v roce 1976, tedy téměř na konci dvacátého století. To je velmi nedávná minulost ostrova Nová Guinea.
Kmen Korowaiů – Papuánských stromových lidí stále válčí se svými sousedy z kmene KombaiůPhoto©JahodaPetr.cz
Papuánští Kombaiové – Kombaiové stejně jako Korowaiové stále provádějí rituální kanibalismus v dobách války. Photo©JahodaPetr.cz