Kmen Yali – Trpasličí Kanibalové
Papua – Kmen Yali – tradiční mužské oblečení Photo©JahodaPetr.cz
Papua – kmen Yali – ženské oblečení Photo©JahodaPetr.cz
Yaliové jsou pravděpodobně nejmenším papuanským národem. Píši pravděpodobně, protože jsem přesvědčen o tom, že dosud nebyly objeveny všechny národy, žijící na Nové Guinei včetně Irian Jaya.
Yaliové byli objeveni teprve v roce 1976. Jejich domovem je vysočina, jak se na Papui nazývají obydlené oblasti hor. Vnitrozemí a zejména hory odjakživa patřily k nejnedostupnějším a tedy i k nejpozději prozkoumávaným oblastem.
Papua – Kmen Yali – příběh kanibalismu
Papua – kmen Yali – horští Yaliové Photo©JahodaPetr.cz
Papuánští Yaliové patřili k nejobávanějším kanibalům západní poloviny ostrova Nová Guinea (Irian Jaya). Řadí se do skupiny pygmejských, tedy trpasličích národů, přesněji jde o pygmejské negrity.
Papua – Kmen Yali – horští Yaliové Photo©JahodaPetr.cz
Přestože dospělí muži málokdy dosahují výšky přes 150 cm a nikdy nebyli lovci lebek, vysloužili si respekt a strach ze strany svých nepřátel. Obavy z nich šly až tak daleko, že se nemohli navštěvovat ani samotní Yaliové navzájem. Díky tomu se stalo, že v každém údolí se vyvíjel i jejich jazyk odlišně. Dokonce tak odlišně, že, jak mi Yaliové tvrdili, si různá údolí vzájemně nerozumí.
Papuánští Yaliové byli tolik obávanými kanibaly zejména proto, že svého nepřítele zničili zcela. Nejen že snědli tělo, ale ještě prý i rozdrtili kosti na prach a ten pak vhodili do údolí. To vše dělali údajně proto, aby se jejich oběť již nikdy nemohla vrátit. Lidi ze sousedních vesnic nezabíjeli jen z důvodu pomsty, ale někdy i jen tak, pro maso…
Papua Yali – trekking ve vysočině
Papua – horský kmen Yaliů žije ve velmi prudké, ale velmi nádherné vysočině v Západní Papui. Photo©JahodaPetr.cz
Papuánští „trpaslíci“ – horští Yaliové Photo©JahodaPetr.cz
Papuánští horští Yaliové žijí v nadmořských výškách kolem 2500 – 2000 m. Dostat se k nim dá dvěma způsoby. První, velmi náročný, ale i krásný, je několikadenní trekking z Wameny (cca 1800 m) přes pohoří Jayawijaya a sedlo ve výšce cca 4000 m (jen kousek od vrcholu horu Mount Elit). Trek je náročný zejména prot, že hory na Papui jsou až neuvěřitelně členité a strmé.
Trekkingu se však nevyhnete ani rozhodnete-li se pro druhou variantu, letadlo. Aby jste viděli Yalie za kterými jste přiletěli musíte za nimi do vesnic v horách. Pokud chcete navštívit současně i nížinné Yalie, žijící ve výškách kolem 1500 – 1000 m, budete muset svůj trek prodloužit o několik dní. Nebudete však litovat. Na fantastické scenérie, které Vám poskytne, do konce života nezapomenete. To vám mohu zaručit.
Papua – kmen horských Yaliů – kultura
Petr Jahoda, Papuánský průvodce, s Yaliskými ženami Photo©Miroslav Lapčík
Papuánští horští Yaliové žijí v kulatých chýších postavených ze štípaných prken se střechou z listů pandanu. Ženy a muži žijí odděleně. Ženy mají své vlastní domy a muži žijí ve společných mužských domech (honai).
Muži nosí tradiční velké „ratanové“ sukně a koteky. Sukně jsou tvořeny z velkého množství samostatných asi 5 mm širokých pásků ratanu, spojených kolem těla jako obruč. Na několika místech jsou pak tyto jednotlivé obruče spojeny v sukni, která Yaliům někdy zakrývá tělo od prsou až po kolena. V předu je tato sukně „opřena o koteku, "tubus“ na penis vyrobený z dřevitého plodu lahvovníku.
Papuánské děti horských Yaliů nosí pandan z vysočiny Photo©JahodaPetr.cz
Ženy Yaliů nosí tradiční malé krátké sukénky z travin. Poprsí mají odhaleno, podobně jako všechny papuánské kmeny. Sukénky jen tak tak zakrývají genitálie. Mají dvě části, přední a zadní. Přes boky mají ženy jen provázek. Zadní část sukénky se nosí až pod zadkem, proto je součástí oděvu i taška pletená z provázků vyrobených z orchidejových vláken. Taška, plná, nebo prázdná, pokrývá ženám celá záda i zadek. Často končí až u kolenou. Sukýnky mají čtyři vrstvy. První vrstvu dostane dívka přibližně ve čtyřech letech. Potom se každé čtyři roky přidává jedna vrstva. Jakmile jsou vrstvy čtyři, znamená to, že dívka je dospělá a může se vdávat.
Papuánští nížinní Yaliové" kultura
Papuánský kmen Yaliů – oblečení Yaliských nížinných žen Photo©JahodaPetr.cz
Papuánští nížinní Yaliové jsou značně odlišní od Yaliů horských. Muži již nenosí ratanové sukně, alem pouze koteky. Ženy nenosí malé čtyřvrstvé sukénky, ale dlouhé sukně z trávy. Dalo by se tedy říci, že nejsou tolik zajímaví jako Yaliové horští, ale opak je pravdou. Nížinní Yaliové žijí poměrně hodně izolovaně, jsou tedy jen velmi málo zasaženi civilizací. Je skvělé spojit do jednoho treku návštěvu obou odlišných kultur. Je velmi příjemné sestupovat z hor do nížin a změnit stravu ze sladkých brambor na buaméru (plod pandanu) a nebo ke konci i na ságo. Nakonec člověk by měl na treku poznat maximum, nemyslíte"
Papuánský kmen Yaliů – nížinní muži kmene Yaliů pracují se ságem Photo©JahodaPetr.cz
Papuánký kmen Yaliů – nížinné Yaliské dítě s banánem Photo©JahodaPetr.cz
Kmen Yali – programy expedic
Programy expedice ke kmeni Yali